Laisvės diena

Prieš 30 metų, po ilgos, tamsios žiemos, pražydo pirmoji pavasario gėlė. Nelengva buvo augti nualintoje žemėje. Prireikė nemažai darbo, ateityje jo reikės dar daugiau, tačiau pastangos vertos prakaito. Nėra nieko vertingesnio už laisvę. Ilgiausių metų Lietuva!

Read more »

Muzika kine - Černobilis

Daugelis jau girdėjote nuostabių atsiliepimų apie Černobilio serialą. Mažumėle turbūt ir didžiuojamės, jog medžiaga filmuota Vilniuje, fabijoniškių rajone, nors džiaugtis kūrinio tematika visai nėra reikalo – tai skaudi mūsų visų tragedija, kuri tęsėsi dar ilgus dešimtmečius po didžiosios katastrofos.

Read more »

Kurčias muzikantas

Muzikantas? Kurčias? Sakytumėte – neįmanoma! Tačiau šiam pasauly būna visokių kuriozų. Spėliojate, kas tai galėtų būti per kompozitorius? Pateiksiu keletą užuomenų, atskleisiančių kompozitoriaus asmenybę:

Read more »

Jūra

„Galinga jūra. Didi, beribė, neišmatuota. Visas dangus apgaubia savo mėlyne tavo bangas, o tu, didybės pilna, alsuoji tyliai ir ramiai, nes žinai, kad nėra ribų tavo galiai, tavo didybei, tavo būtis begalinė. Didi, galinga, puiki jūra! Naktį į tave žiūri pusė pasaulio, tolimos saulės tavo gelmėse skandina savo mirkčiojantį, paslaptingą miegūstą žvilgsnį, o tu, amžinoji milžinų karaliene, alsuoji ramiai ir tyliai, nes žinai, jog viena esi, ir niekas tau ne valdovas.
Tu raukaisi, mėlyname tavo veide tartum nepasitenkinimas. Tu raukaisi? Nejau tai rūstybė būtų? Kas drįstų, o nesuvokiama begalinėj didybėj jūra, kas drįstų prieš tave stoti?
Ir ėjo iš jūros atsakymas, tyliai ūždamas, supdamas kranto žoles, kurios linguodamos kuždėjo: tai vėjas, vėjas, vėjas.
Menkysta vėjas – trumpalaike tvermė, vėjas benamis valkata, nykstąs, bespalvis, kuris staugdamas kaip niekingas šakalas bėga be tikslo, miškus niokodamas, dulkėse nardydamas, gaisrus įpūsdamas, senus kapinių kryžius griaudamas, vargšes trobeles draskydamas.
Lenkiasi jam liauni gluosniai, o kuklios gėlelės net prie žemės glaudžiasi, pabūgusios jo pykčio. Jos silpnutės ir menkos.
O tu raukais ir rūstinies, amžinoji milžinų karaliene, kuri ilsiesi tūkstančius amžių nušviesta mirksinčių Visatos saulių, visad šalta ir rami, tu nerimauji.
Ar todėl, kad tavo bangos nebe tavo valdžioj?
Vėjas jau valdo jas ir gena prieš save kaip avelių kaimenę. Žiurėk, žiurėk, kaip visos noriai bėga su vėju, visos aliai vieną, o yra jų milijonai ir vis daugiau randasi. Sulaikyk nors vieną pavaldinę, karaliene.
Kokia baisi gauja! Nuo horizonto iki horizonto bangos, bangos, bangos…
Žiurėk, tavo milžinai keliasi, bet jau ir jie nebe tavo valdžioje. Tu putoji, didžioji jūra!
Vėjas joms liepė sutrupinti uolas už šimtų mylių ir jos bėga pasitikėdamos, kaukdamos, ir daužo savo silpnas krūtines į šaltą akmenį ir žūva; naujos eilės kyla ir taip pat žūva.
Vėjas atgena vis naujas gaujas, galop įkyri jam ir viską metęs lekia tolyn švilpdamas.
O tu putoji, jūra, esi didi ir bejėgė.
Vėjo jau seniai nebėra. Tu rankioji savo bangas, savo liekanas, vargiai sulaikai jas ir graudžiai skundiesi, kaip vaikas. Ko skundiesi, jūra?
Ar tau gaila veikliųjų tavo bangų, iš kurių liko tik truputis putų ir nieko daugiau ?
Nesigailėk jų! Vėl ateis laikas, ir papūs vėjas, iš kito krašto pakils naujos bangos, vėjas nugins jas kur panorėjęs, ir tąsyk nestokos veiklių milžinų, iš kurių vėl teliks truputis putų, ir nieko daugiau.“

Tai yra Mikalojaus Konstantino Čiurlionio poezija „Jūra“ bei ištrauka iš simfoninės poemos "Jūra". Visą kūrinį galite išgirsti paspaudę ČIA.

Read more »

Virš kopų ramus teka mėnuo

virš kopų
ramus
teka mėnuo
taip
tuščia
many
daug vietos
šiam
vaizdui

MuMok - panirkime į muzikinę poeziją kartu! 


Donaldas Kajokas - lietuvių rašytojas, 
Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas. 

Maurice Ravel – prancūzų kompozitorius, Oksfordo universiteto garbės daktaras, pianistas, dirigentas.

Pasiklausykite Jeux d'eau (Vandens žaidimai). Skambina prancūzų pianistas Jean-Yves Thibaudet.

Read more »

Muzikos instrumentai

Muzikos pasaulis yra neįsivaizduojamas be muzikos instrumentų. Muzikos instrumentas – daiktas, sukurtas ar modifikuotas muzikai atlikti (išimtis - žmogaus balsas). Nors muzikos instrumentu gali tapti bet kas, kuo galima išgauti garsą, paprastai šis terminas vartojamas įvardyti tik tiems daiktams, kurie yra pagaminti su specialiu tikslu - muzikuoti.

Kaip nepasimesti tarp tiek daug galybės muzikos įrankių? Juos reikėjo kažkaip sugrupuoti. Pritaikyti klasifikavimo sistemą buvo bandoma įvairiai. Buvo kuriamos skirtingos muzikos instrumentų klasifikavimo sistemos atsižvelgia į instrumentų konstrukciją, garso išgavimo būdą, instrumento diapazoną, vietą orkestre ar kitame ansamblyje.
1888 m. Victor-Charles Mahillon'o sistema skirstė instrumentus į keturias grupes: styginius, pučiamuosius, perkusiją ir būgnus. 1914 m.

Read more »

Muzika kine

Turbūt neįsivaizduotume genialaus filmo be garso takelio, o prisimindami savo mėgstamiausius filmus pradedame galvoje niūniuoti ir to filmo muzikines temas. Muzika kine turi tokią didelę svarbą, jog kartu su vaizdu gali iššaukti ryškias emocijas. Išgirdę filmo muziką atsitiktinai namie ar viešumoje nejučiomis nusišypsome prisimindami ir patį filmą: tikrai su niekuo nesumaišysime Star Wars pagrindinės temos (kompozitorius John Williams), mistiškojo Harry Potter (komp. John Williams), karingojo filmo Gladiator (komp.Hans Zimmer), 1492: Rojaus užkariavimas (komp.Vangelis), Twin Peaks serialas (komp. Angelo Badalamenti), Game of Thrones (komp. Ramin Djawadi), The Good the Bad and the Ugly (komp. Ennio Morricone), The Cook, the Thief, his Wife and her Lover (komp.Michael Nyman) ir dar daug kitų.

Read more »

Žmogaus emocijos

Manoma, kad pagrindinės žmogaus emocijos liejasi tarpusavyje panašiai kaip spalvos, taip susidarant pilnam žmogaus emocijų „spektrui“. Pagrindinės juntamos emocijos yra pyktis, baimė, liūdesys, pasibjaurėjimas, džiaugsmas, nuostaba, smalsumas, viltis.

Amžius, kuriame veržėsi emocijos, pynėsi tarpusavyje jausmai, ryškios emocijos užvaldė santūrų protą – romantizmas. Tai epocha priešiška prieš tai buvusiai klasicizmo ideologijai. IXX amžiuje atsirado programiškumas, didelis dramatizmas, trapūs muzikiniai dariniai derinami su tirštomis, sodriomis spalvomis.

 

Read more »

Muzikos laboratorija

Žaidimas – viena iš seniausių pasaulyje žinomų imitacinio ugdymo formų!

Žaidimo metu žmogus:

  • atsipalaiduoja

  • atranda laisvę veikti, mąstyti bei kurti

  • tampa aktyvus

  • išreiškia ir valdo savo emocijas

  • greitai įsisavina naują informaciją

  • kuria strategiją

  • atranda motyvaciją

  • koncentruojasi

  • dingsta savikritika

  • eksperimentuoja ir kita.

 

Ar esate girdėję apie „Chrome Music Lab“? Tai mums visiems gerai pažįstamos kompanijos Google sukurtas muzikinis projektas - skirtas muzikos pažinimui žaidimo forma. „Chrome“ muzikos laboratorijoje galite išgirsti kaip skamba įvairūs instrumentai, sukurti savo ritmus, melodijas, susipažinti su akordais, pamatyti kaip atrodo garso bangos, galite netgi nupiešti muziką, sukurti savo kūrinį – ir viskas paprasta žaidimo forma.

Apsilankykite "Chrome" muzikos laboratorijoje.

 

MuMok - žaiskime muziką kartu!

 

Read more »

Meredith Monk

Meredith Monk - išskirtinė artistė stulbinanti savo pasiekimais daugybėje meno sričių - muzikoje, šokyje, kino industrijoje, teatre ir kituose menuose. Atpažįstama kaip viena įtakingiausių mūsų laikų artisčių, ji taip pat yra vokalinio meno pionierė, nuolatos ieškanti naujų išraiškos formų, eksperimentuojanti.

Ar žinojote, jog kūrinys "Songs of Ascension" ("Pakilimo dainos") buvo atliktas architektės Ann Hamilton Bokšte. Šis bokštas ypatingas savo hiptonizuojančia projekcija - užėjęs išvysti laiptus, spirale kylančius aukštyn į atvirą dangų. Meredith Monk muzika užburia, o atlikėjai svaigina judėdami laiptais aukštyn žemyn.

Read more »

Žmogus - vertybė

 

Sekmadienis - tai puikiausias metas atsipūsti, nusišypsoti, atsigręžti į šalia esančius draugus, šeimą, mylimuosius ir pasakyti - ačiū, jog esi. Žmogus - tai vertybė. Padėkime vieni kitiems pajusti pažinimo džiaugsmą, jausmo įvairovę, entuziazmą patiriant naujoves, laisvę kūryboje!
MuMok dėkoja draugams už galimybę pamatyti nuostabų edukacinį filmą apie žmogaus vertybes, galimybes, iššūkius ir dar daugybę kitų nuostabių dalykų bei kviečia dalintis vertingomis žiniomis.


MuMok - pažinkime pasaulį kartu!

1-as epizodas

2-as epizodas

 

Read more »