Tempas

Muzika, kaip ir mūsų šnekamoji kalba, gali būti paties įvairiausio tempo. Kartais mes šnekame labai lėtai arba labai greitai. Kartais greitėjame arba lėtėjame. Tempas skiriasi ir priklauso nuo mūsų nuotaikos, ekspresijos, reakcijos, o kartais net nuo žodžių sudėtingumo! Lietuvių greitakalbės yra geriausias pavyzdys, kiekvienas mūsų greitakalbes sugebame ištarti skirtinguose tempuose, o kitataučiams tai gali pasirodyti kaip didžiausias iššūkis. 2016 m. įvairių šalių diplomatai priėmė greitakalbių iššūkį! Paspaudę ant paveiksliuko išvysite video. 

Ar atkreipėte dėmesį kaip tą patį sakinį skirtingi žmonės atlieka skirtingu tempu? Muziką, kuri dažnai atspindi mūsų gyvenimą bei aplinką, taip pat mes galime atlikti įvairiais tempais.

Tempas matuojamas dūžiais per minutę („beats per minute“ BPM – anglų kalboje). Kuo aukštesnis dūžių skaičius tuo greitesnis kūrinio tempas ir atvirkščiai. Vienas dūžis atitinka kokią nors ritminę vertę pvz.: ketvirtinė, aštuntinė, pusinė ir pan. Taigi dūžio skaičius mums nurodo kokio greičio yra mūsų pasirinkta ritminė vertė.


Muzikos tempui nustatyti naudojame metronomą. Metronomai būna mechaniniai ir elektroniniai, jais prekiauja įvairios muzikos prekių parduotuvės. Taip pat metronomo programėlę galite parsisiųsti į savo telefoną. Metronomo programėlių yra daug ir nemokamų. Vienas iš pavyzdžių "Soundcorset" (paspausdus ant paveikliuko atsidarys Soundcorset puslapis, kur rasite programėlę parsisiuntimui):

  • Programėlėje galite nusistatyti reikiamą tempą,
  • Pasirinkti instrumentą, kuriuo metronomas muš ritmą,
  • Galite pasirinkti, jog telefonas ritmingai vibruotų ar blykčiotų švieselėmis. 
  • Taip pat programėlėje yra derinimo funkcija, kurios pagalba galite suderinti savo instrumentą.
  • Taip pat yra garso įrašymo funkcija. 

Tempas visuomet žymimas kūrinio pradžioje arba toje vietoje, kur tempas pakinta. Tempai žymimi arba skaičiais arba pavadinimais: 

  • Skaičiais - nata/vertė = skaičius. Skaičius žymi kiek kartų per minutę pasikartoja tos vertės nata.
  • Pavadinimai rašomi italų kalba:

Tempai gali laipsniškai greitėti arba lėtėti:

Tempai gali staigiai pakisti:

Pasitiktink žinias!
1. Kas yra tempas?
2.Kaip matuojamas tempas?
3.Kaip žymimas tempas?
4.Kas yra metronomas? Kokie jie būna?
5.Ar tempas gali kisti kūrinio viduryje?

Pamoką paruošė Karolina Ramonė

Comments

Ernesta
3 years ago

Ernesta Vaičekonyte

Add comment