Muzikos instrumentai

Published on 6 March 2020 at 21:44

Muzikos pasaulis yra neįsivaizduojamas be muzikos instrumentų. Muzikos instrumentas – daiktas, sukurtas ar modifikuotas muzikai atlikti (išimtis - žmogaus balsas). Nors muzikos instrumentu gali tapti bet kas, kuo galima išgauti garsą, paprastai šis terminas vartojamas įvardyti tik tiems daiktams, kurie yra pagaminti su specialiu tikslu - muzikuoti.

Kaip nepasimesti tarp tiek daug galybės muzikos įrankių? Juos reikėjo kažkaip sugrupuoti. Pritaikyti klasifikavimo sistemą buvo bandoma įvairiai. Buvo kuriamos skirtingos muzikos instrumentų klasifikavimo sistemos atsižvelgia į instrumentų konstrukciją, garso išgavimo būdą, instrumento diapazoną, vietą orkestre ar kitame ansamblyje.
1888 m. Victor-Charles Mahillon'o sistema skirstė instrumentus į keturias grupes: styginius, pučiamuosius, perkusiją ir būgnus. 1914 m.

Erichas von Hornbostelis ir Curtas Sachsas patobulino šią sistemą. Ši sistema, vadinama Hornbostelio-Zachso sistema, plačiai naudojama iki šiol. Ji skirsto instrumentus pagal tai, kaip instrumentu yra išgaunamas garsas:

 

♪ Chordofonus: garsas išgaunamas vibruojant stygas (fortepijonas, violončelė). Savo ruožtu dalijami į kanklinius, klavišinius chordofonus, lyras, arfas, liutnes ir strykinius chordofonus.

♪ Aerofonus: garsas išgaunamas vibruojant oro stulpus (vargonai, obojus). Skirstomi į laisvuosius aerofonus, fleitas, vargonus, nendrines dūdeles ir lūpomis vibruojamus aerofonus.

♪ Idiofonus: garsas išgaunamas virpant pačiam instrumentui (ksilofonas, įvairūs barškučiai). Skirstomi į smūginius, perkusiją, purtomuosius, braižomuosius, dvidalius ir skambinamuosius.

♪ Membranofonus: garsas atsiranda vibruojant membranai (būgnai). Skirstomi į paprastus būgnus, vamzdinius būgnus, trinamuosius, litaurus ir mirlitonus.

♪ Elektrofonai: kurių garsas išgaunamas elektronika (ši kategorija buvo pridėta vėliau).

Šios penkios kategorijos dalijasi į keletą subkategorijų, o pastarosios į dar smulkesnes, taip sudarydamos dideli muzikos instrumentų šeimos medį.


MuMok - pažinkime muzikos pasaulį kartu!

Straipsnio autorė Karolina Ramonė

Add comment

Comments

There are no comments yet.