Muzika kine - Stranger Things

Published on 25 March 2020 at 09:51

Ar pamenate kaip vaikystėje kurtos istorijos tapdavo realybe, o fantastiniai gyvūnai virsdavo realiomis būtybėmis? Keliaudavote alternatyvioje tikrovėje? O gal pamenate savo pirmąsias meiles? Kaip meilė sužadino dar prieš tai nepatirtus jausmus? Ar pamenate savo pirmuosius draugus su kuriais leisdavotės į neapsakomas keliones?

Stranger Things – tai Netflix serialas apie grupę vaikų, išgyvenusius fantastinius nuotykius. Nors pagrindiniai veikėjai yra vaikai, šis serialas vertingas visiems! Serialas ne tik kupinas nuostabių efektų, intensyvaus veiksmo, tačiau taip pat filmas narplioja sudėtingas temas – šeimos santykius, draugystę, kovą su savo baimėmis, stereotipais, patyčias ir daug kitų dalykų.

Serialo režisieriai žinomi kaip Duffer Brothers – dvynukai Matt ir Ross (gimę 1984m. vasario 15 d.) - amerikiečių režisieriai, video montuotojai, aktoriai, prodiuseriai ir rašytojai.

Nuo pat vaikystės broliai buvo pamišę dėl kino industrijos bei svajojo patys kurti filmus ir panašu, jog jų svajonės išsipildė. Einant į trečią klasę broliai gavo dovanų Hi8 video kamerą ir nuo to laiko pradėjo kurti trumpametražius filmukus, vėliau ilgo metro filmus (Magic; The Gathering). Duffer Brothers apsidžiaugė, kuomet serialo žanras vis labiau panašėjo į filmo žanrą. Inspiracijos kurti serialą jie pasisėmė iš tokio šedevro kaip True Detective ir sumanė kurti aštuonių-dešimties valandų mini serijas.

Parašyti išskirtinį siužetą juos įkvėpė filmas Prisoners (2013), kuriame tėvas ieško savo dingusios dukters. Nors vaiko pagrobimas yra skaudi, ryški tema, Duffer Brothers norėjo kažko daugiau. Pradėjo diskutuoti apie tai, kaip vaikai išgyvena savo traumas, tad antigonistu siužete pasirodo monstrai, valgantys žmones. Taip pat broliai diskutavo apie siaubingus valdžios eksperimentus, atliktus su žmonėmis šaltojo karo metu, ypač apie projektą pavadinimu MKUItra.

MKUItra – vykdytas centrinės amerikos žvalgybos 1950 – 1970 metais. Projekto pagrindinis tikslas buvo patobulinti proto-kontrolės metodus, sukuriant ginklą kovai su priešais. Pasėkmės buvo žiaurios – dauguma tapo priklausomi nuo narkotikų, patyrė fizinį, psichologinį smurtą, nuolat jautė miego trūkumą, netinkamai maitinosi.

Garso takelį kūrė Michael Stein ir Kyle Dixon. Muzikantai vienas kitą pažįsta jau 22-ejus metus, abu augę Dallas mieste, tačiau muziką kartu pradėjo kurti tik po daugybės draugystės metų, kuomet suprato, jog abu kuriantys panašiai. Kompozitoriai subūrė eksperimentinės elektroninės muzikos grupę SURVIVE, kartu su Mark Donica ir Adam Jones.

Duffer Brothers, ieškodami muzikos serialui, sukluso išgirdę Survive grupės kūrybą ir nusprendė šiems pasiūlyti sukurti garso takelį. Tačiau grupė pradėjo dvejoti ar survive muzikos stilius tinkamas filmui, kuriame pagrindiniai herojai yra vaikai. Visgi grupė susibūrusi 2009 metais dešimtmetį kryptingai kūrė muziką siaubo tematika, synth-heavy stiliumi. Visgi pasižiūrėjus įdėmiau į serialo idėją ir įžvelgus aktualumą įvairaus amžiaus auditorijai, Stein ir Dixon sutiko kurti serialui garsus.

Serialo muzika savo skambesiu nukelia žiūrovą į devintą dešimtmetį kai pop scenoje karaliavo sintezatoriai bei ritmo mašinos. Pasirinktas synthwave muzikos stilius bei analoginiais sintezatoriais kuriami garsai dar labiau leidžia įsijausti į to laikmečio paauglių gyvenimą. Svajingos, melancholiškos melodijos ar šaižūs ausį rėžiantys tonai įtaigiai perteikia serialo temas. Ši muzika buvo tokia išskirtinė, jog 2017 m. Dixon ir Stein gavo Grammy apdovanojimą už originalią pagrindinės temos muziką (Outstanding Original Main Title Theme Music Nomine).

Serialas sulaukė didelės sekmės ir jau sukurti trys sezonai, o ketvirtojo sezono epizodai buvo filmuojami Lietuvoje! Vilniuje, neseniai uždarytame Lukiškių kalėjime. Naujo sezono premjera numatoma 2021 metais! Nekantriai laukiame!

Pasiklausykite šios temos adaptacijos pianinui. 

Skambina Karolina Sinkevičiūtė.

Animacija/Garsas - You, Me and the Night

MuMok – pažinkime muziką kartu!

Straipsnio autorė Karolina Ramonė

Add comment

Comments

There are no comments yet.