Garso skulptūros

Published on 12 March 2020 at 21:38

Gyvename ypatingame amžiuje supami įvairių garsų. XX - XXI amžiuose miestai industrializavosi, pamažu ramius gamtos garsus užgožė miesto keliamas triukšmas. Tačiau triukšmas irgi garsas!

XX amžiuje iš esmės keitėsi klasikinis suvokimas apie muzikinį garsą, muziką iš esmės. Kelis šimtmečius kompozitoriai rašė genialius kūrinius klasikiniams instrumentams, su kuriais galite susipažinti skiltyje "Muzikos instrumentai", tačiau atsirandant mašinoms, fabrikams, miesto ūžesiui, naujoms technologijoms atsirasdavo ir anksčiau negirdėti garsai - kilo klausimas, ar šie garsai gali būti muzikos dalis? Nagrinėjant garso prigimtį ir reikšmę radosi labai įdomių kūrinių, kurių kūrėjai - L.Russolo, E.Varese, J.Cage, K.Stockhausen, I.Xennakis, R.Ikeda, M.Schaffer ir kiti. Tačiau nagrinėjant pačią garso prigimtį buvo svarstoma ne tik apie garso panaudojimą, bet ir apie unikalių garsų sukūrimą. Atsirado labai daug naujų, keistų, įdomių instrumentų bei garso skulptūrų.

Garso skulptūra apjungianti kelias sritis - garso meną, architektūrą, inžineriją, elektroniką ir kita. Garso skulptūros tikslas yra skleisti garsą arba garsą atspindėti. Susipažinkite su keletu įdomiausių pasaulio garso skulptūrų:

Mike Tonkin ir Anna Liu "Singing Ringing Tree"

Anglijos mieste Burnley ant nedidelės kalvos, nuo kurios atsiveria nuostabus kraštovaizdis pastatytas įspūdingas „Dainuojantis Skambantis Medis“. Daugybė vamzdžių susukti į medžio formą ir nesvarbu kokia kryptimi pūstų vėjas, kažkurie medžio vamzdžiai tikrai skambės. Vamzdžių parametrai skiriasi, todėl ir skiriasi jų skleidžiamas garsas – diapozonas apima kelias oktavas, kai kuriuose vamzdžiuose išgręžtos skylutės, skirtos konkrečiam derinimui, o bendras skulptūros garsas primena šiek tiek disonuojantį chorinį tembrą. Bendras muzikinės skulptūros aukštis yra 3 metrai ir ne visi vamzdžiai yra matomi išorėje.

 

Bartholomäus Traubeck "Years"

Years – tai grotuvas, skaitantis medžio rieves ir jas paverčiantis muzikiniais garsais. Medžio amžius nustatomas pagal žiedų dažnumą, storį, augimo greitį. Grotuvas geba užfiksuoti duomenis ir juo paversti fortepijonine muzika. Grotuvas užprogramuotas gana sistemingai, veikia pagal konkrečius kriterijus, tačiau kadangi kiekvienas medis yra unikalus - rezultatai tampa labai skirtingi.

Nikola Bašić "Sea Organs"

Vandens vargonai – tai unikalus instrumentas įrengtas Zadaro pakrantėje, šalia Adrijos jūros. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, jog tai tiesiog paprasti laiptai, skirti pasėdėti bei romantiškai pažiūrėti į Adrijos salynus. Tačiau marmuriniuose laiptuose yra paslėpti 35 vamzdžiai ir kievienas jų suderintas skirtingai, sudarydami įvairius sąskambius. Garsai pasigirsta tuomet, kai bangų muša stumia orą į vamzdžius, o šie pradeda švilpti. Taigi, laiptų muzika visuomet priklauso nuo oro sąlygų.

 

Heike Bottcher "Court of Water"

Vandens teismo Rūmai – tai skambaus pavadinimo Heike Bottcher instaliacija esanti Dresdene. 1999m. Vieną miesto namą kūrėjas pavertė žaismingu meno ir architektūros junginiu. Ant namo fasado menininkas primontavo įvairių piltuvėlių, vamzdžių, kurių pagalba namas tampa tarsi gyvas ir grojantis vandens muziką.

Vladimiro Tarasovo "Vandens muzikoje"

Vladimiras Tarasovas ne tik Lietuvos ryškiausias laisvojo džiazo muzikantas, taip pat Vladimirą Tarasovą galima laikyti ir vienu iš garso instaliacijos žanro pradininkų Lietuvoje. Kaip pats autorius sako: „Vandens muzikos idėja kilo, kai su dukra Marija kaime patekome į didelę liūtį. Baigus lyti į ežerą lašėjo nuo didelio ąžuolo šakų. Ilja Kabakovas pasiūlė sukurti muziką instaliacijai Niujorke, Ronaldo Feldmano galerijoje. Tai ir buvo pirmas variantas, kurį pavadinome „Incidentas muziejuje“ arba „Vandens muzika“. Vandens muzikos instrumentai – skirtingo dydžio kibirai ir į juos lašantys lašai. Nors visa muzika yra atsitiktinė, garsų tembrai, spalvos yra tiksliai apskaičiuotos. Garsinis efektas imituoja kasdienybėje pasitaikančias akustines mizanscenas – kaip kad lašelių kritimą nuo ąžuolo šakų ir pliūpsnius į ežero paviršių.

Max Neuhaus "Times Square"

Times Square“ - tai palspėta garso instalicija Brodvėjuje, Niujorke. Ją galime atrasti Manhatene, Brodvėjuje 45 ir 46 gatvių sankirtoje. Iš pirmo žvilgsnio neįtartume, jog tai galėtų būti instaliacija – didelis plotas metalinės dangos, tačiau užlipus ant šių metalinių grotelių išgirstumėte žemą dažnį, ūžesį. Po grotelėmis yra įtaisytas aparatas, kuris sustiprina metro ventiliacijos garsus. Dažnai išorėje girdimas garsas susilieja su Brodvėjaus chaotiškais miesto garsais. Stovint skirtingose grotelių vietose galime išgirsti šiek tiek skirtingus garsus, nes garsai į mašina ataidi sukonstruotais mažais tuneliukais iš skirtingų metro vietų.

 

Bill Fontana "Harmonic Bridge"

Daugiau nei 30 metų menininkas dirbo kurdamas instaliacijas, kurių pagrindinis dėmuo yra garsas. Jis kūrė garso skulptūras, norėdamas sąveikauti garsą su architektūra ir vizualiais menais. Jo garso skulptūrose žmogus ar natūrali gamta tampa atlikėjais – garsų šaltiniu. Kūrėjo nuomone bet kurią akimirką galime išgirsti kažką prasmingo bei įdomaus. Muzika – tai nuolatinis, nuosekliai besipinančių, muzikinių darinių procesas.

Autorius, norėdamas išgirsti Londono tūkstantmečio tilto muzikinę gyvybę, jo konstrukcijoje įmontavo vibracijos jutiklius. Šie jutikliai geba nustatyti vidinį tilto virpesį, sukeliamą žmonių vaikščiojimo, natūralią tilto akustiką, vėjo, lietaus virpesius ir apskritai bet kokio šaltinio keliamus virpesius. Žmonės vaikščiodami tiltu negirdi jokių garsų, tačiau garsai yra susieti su šalia esančiais Tate modernaus meno muziejumi bei „Southwark“ metro pagrindine stotimi. Šiose erdvėse girdima „tilto muzika“.

 

Luke Jerram "Aeollus"

Aeolus – graikų mitologijoje tai keturių vėjų valdovas. „Aeolus“ - tai milžyniškas styginis muzikos instrumentas, akustinis ir optinis paviljonas, skirtas išgirsti tylų vėjo svyravimą ir išryšinti nuolat kintančio dangaus vaizdą.

Skulptūra tai milžiniška eolinė arfa. Tai visiškai akustinis instrumentas, kurio atlikėjas yra vėjas. Vėjas vibruoja skulptūros stygas, pritvirtintas prie kai kurių vamzdžių. Garsas perduodamas per odą, dengiančią vamzdžių paviršių, o šie nukreipti į klausytojus, stovinčius po arka.

Garsai suderinti pagal eolinę dermę. Skulptūra sukurta taip skrupulingai, jog bet kokį vėjo paverčia garsu. Kūrėjas siekė suteikti visuomenei galimybę vizualizuoti šį kintantį vėjo žemėlapį.

Arnauld Fabre "Les Souliers"

Les Souliers – tai 30-ies batų porų ansamblis. Batai primontuoti pakabinti ant priekabių ir valdomi kompiuterių. Šie batai tranko, trina grindis atlikdami akustinę muziką tiksliai pagal originialią kompoziciją. Batų, kaip instrumentų pasirinkimas, kompozicijos unikalumas ir scenografija sudaro ypatingą žanrą, apjungiantį šiuolaikinį meną su lėlių teatru, šiuolaikine muzika bei elektronikos menu.
Pažvelgę įdėmiau į pasirinktą metodiką, jaučiame ne tik burleskišką personažą – batus, bet ir nerimastingumą. Bėgant per gyvenimą mus užvaldo dviprasmiški žavesio ir baimės jausmai. Judantys batai – kur jų savininkai? Kūrinys pavirsta į užkeiktą šokį, svaiginantį trypčiojimą.

Yang Soo-in "Yonosayo"

Žodžio laisvė demokratinėje visuomenėje yra kiekvieno piliečio politinė teisė viešai skelbti savo nuomonę, nebijant cenzūros ar bausmės. Šiuolaikiniame pasaulyje tarp civilių ir politikų nebeliko tikro bendravimo, o „kalba“ apsiriboja socialine žiniasklaida. Nors didžiumos pasaulio įstatymų leidėjai užveria ausis ir duris nuo paprasto žmogaus problemų, Pietų Korėjos vyriausybė atveria duris, norėdama sukurti veiksmingą komunikacijos platformą.
Korėjos architektas ir menininkas Yang Soo-inas sukūrė interaktyvią skulptūrą, pavadintą Yobosayo (tai korijiečių kalbos žodis, vartojamas kaip kreipinys). Yobosayo – tai didelė ausies formos skulptūra, kurioje užfiksuota praeivių nuomonė yra perduodama per garsiakalbius, įrengtus Seulo rotušėje. 8-ių pėdų aukščio skulptūroje yra įmontuotas mikrofonas, o praeivių nuomonės įrašomos šnekant į skulptūros-ausies vidų. Ant pakabintų garsiakalbių jutikliai nustato, kiek pareigūnų išgirdo įrašytas žinutes ir kiek laiko žmonės užtrunka klausydami pranešimo. Populiariausi pranešimai pasilieka ilgiausiai grojaraštyje, kuomet mažiau populiarūs įrašai yra paverčiami algoritmais, o algoritmai – muzikos garsais.

MuMok - praplėskime akiratį kartu!

Straipsnio autorė Karolina Ramonė

Add comment

Comments

There are no comments yet.